
Opis badania
Rezonans magnetyczny stawu skokowego to bezpieczne, nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne badanie, które pozwala zobrazować wszystkie struktury anatomiczne wchodzące w skład tej części ciała. Na rezonans stawu skokowego wykonywany przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med!
Rezonans stawu skokowego jest badaniem obrazowym, opartym na właściwościach pola magnetycznego. Metodą rezonansu magnetycznego (MRI) można z wielką precyzją uwidocznić wszystkie struktury wchodzące w jego skład – kości, więzadła, ścięgna, torebkę stawową, jamę stawową czy chrząstki stawowe. W ten sposób można wykryć wszelkie nieprawidłowości w ich obrębie, a także zdiagnozować uraz lub chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Rezonans magnetyczny stawu skokowego – wskazania do diagnostyki
Rezonans jest ważnym elementem diagnostycznym schorzeń w obrębie stawów, ponieważ pozwala zobrazować wszystkie struktury wchodzące w jego skład – nie tylko kości stępu i śródstopia, ale także struktury tkanek miękkich. Do wykonania rezonansu magnetycznego stawu skokowego pacjent powinien zgłosić się w przypadku niepokojących objawów w postaci:
- bólu w obrębie stawu skokowego;
- obrzęku;
- zaczerwienienia, zasinienia, krwiaków;
- ograniczenia ruchomości stawu;
- zaburzeń czucia, mrowienia, pieczenia.
Ta część ciała należy do jednych z najbardziej obciążonych stawów, tym samym narażona jest na wiele schorzeń i urazów. Dzięki MRI stawu skokowego można wykryć takie kontuzje i choroby, jak m.in.:
- zmiany pourazowe – np. skręcenia stawu skokowego, złamania i uszkodzenia chrząstek stawowych;
- uszkodzenia więzadeł i ścięgien;
- choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego;
- guzy nowotworowe i nienowotworowe;
- zapalenie ścięgna Achillesa;
- częściowe i całkowite zerwanie ścięgna Achillesa.
Rezonans magnetyczny stawu skokowego – przeciwwskazania do badania
Przeciwwskazaniem do wykonywania rezonansu stawu skokowego jest obecność w ciele pacjenta niektórych wszczepionych elementów metalowych lub elektronicznych urządzeń medycznych. Może to być pompa insulinowa, aparat ortodontyczny, rozrusznik serca, neurostymulator czy metalowe klipsy wewnątrzczaszkowe. W przypadku aparatu ortodontycznego należy poprosić ortodontę o zaświadczenie informujące, z jakiego tworzywa wykonany jest aparat. W przypadku innych wszczepionych elementów w ciele należy dostarczyć dokumentację medyczną dotyczącą ich rodzaju.
Choć podczas badania nie jest emitowane żadne szkodliwe promieniowanie, przed badaniem należy poinformować lekarza o ciąży lub jej podejrzeniu – ciąża należy do względnych przeciwwskazań do jego wykonania, natomiast po konsultacji z lekarzem badanie zwykle można przeprowadzić się u kobiet spodziewających się dziecka.
MR stawu skokowego – jak wygląda zalecane przygotowanie?
Jeżeli planowany jest rezonans magnetyczny stawu skokowego z wykorzystaniem kontrastu, nie wcześniej niż 30 dni przed jego terminem należy wykonać oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi. Na badanie nie trzeba się zgłaszać na czczo, można też normalnie przyjmować wszystkie leki. Cukrzycy powinni w taki sposób zaplanować podanie insuliny, aby nie przypadło to na czas badania. Przed rezonansem nie trzeba się rozbierać – należy jednak zadbać, by odzież nie miała żadnych metalowych elementów w postaci zamków, klamerek czy sprzączek. Na rezonans stawu skokowego należy się zgłosić bez okularów, biżuterii i makijażu (niektóre kosmetyki zawierają drobinki metali). W pomieszczeniu z aparatem do rezonansu nie można mieć ze sobą także telefonu komórkowego, kluczy, zegarka czy kart płatniczych (mogłoby ulec rozmagnesowaniu).
Rezonans magnetyczny stawu skokowego – przebieg badania
Pacjent, który zgłasza się na rezonans magnetyczny stawu skokowego, pozostaje pod stałą opieką personelu. W przypadku badania z kontrastem, w pierwszej kolejności podaje się dożylnie środek cieniujący. Po wejściu do gabinetu pacjent jest proszony o położenie się na ruchomym stole, który następnie ktoś z personelu wsuwa do aparatu. W trakcie badania należy pozostawać nieruchomo, bo mogłoby to zniekształcić uzyskiwane obrazy. Aby zagłuszyć hałas panujący w tunelu aparatu, można zastosować zatyczki do uszu lub słuchawki. Jeżeli w trakcie rezonansu pacjent odczuwa jakieś dolegliwości, może o tym poinformować personel przez znajdujący się w aparacie mikrofon.
Rezonans stawu skokowego – gdzie wykonać badanie stawu skokowego?
Na rezonans stawu skokowego wykonywany przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med! Termin badania można ustalić telefonicznie, wypełniając formularz kontaktowy (na podany numer oddzwoni konsultant) lub korzystając z aplikacji mobilnej. W naszych oddziałach przeprowadzamy również rezonans z podaniem środka kontrastującego.
FAQ
1. Czym jest środek kontrastowy?
Kontrast to środek chemiczny, który – podany przed rezonansem magnetycznym – znacznie podnosi jakość obrazowania. Jest wydalany wraz z moczem, więc po badaniu zalecane jest wypicie około 1,5 litra wody.
2. Dlaczego przed rezonansem magnetycznym stawu skokowego z kontrastem konieczne jest oznaczenie poziomu kreatyniny?
Podawany przed badaniem kontrast może być obciążający dla nerek. Kreatynina to wskaźnik, który pozwala sprawdzić, czy pracują one prawidłowo i czy sobie poradzą z szybkim wydaleniem kontrastu z organizmu.
3. Czy na rezonans stawu skokowego potrzebne jest skierowanie?
Nie, w oddziałach enel-med rezonans stawu skokowego wykonujemy bez konieczności posiadania skierowania.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.